Den 15 januari är du välkommen på en träff där vi pratar om motorer och motorvård. Det är Lennart Ivarsson på Båt och Maskintjänst i Åkersberga som bjuder på sina kunskaper till oss NF-seglare.
Skriv en kommentar nedan om du tänker komma så vi vet.
Våra motorer är ju från -70 talet och många har haft flera ägare genom åren varför det kan vara viktigt att få koll på motorns status. Men också vad som kan gå fel och hur man åtgärdar det. Vi hoppas också på kloka tankar om hur vi på bästa sätt livstidsförlänger järngenuan. Du är med och bestämmer du vill veta, tex:
– Hur byter man olja, hur ofta, vilken sort skall vi ha?
– Skall man renovera motorn, är det svårt? När? Hur går det till?
– Svart rök, vit rök. Vad är fel?
– Vad måste man göra på hösten som minimum. Vad bör man göra?
– Bränsle, tillsatser… vad är rekommendationen?
Har du egna funderingar? Skriv gärna en kommentar nedan om vilka frågor du vill Lennart skall ta upp.
Dessutom, skulle det onämnbara inträffa så kan Lennart ge råd och idéer om hur man bäst byter till ny. Båt och Maskintjänst säljer och installerar IVECO -motorer.
Välkommen den 15 januari med start kl 18.30
Båt & Maskintjänst
Sågvägen 24 S
184 40 Åkersberga
http://www.batomaskintjanst.se/
Kul! Jag funderar på rätt o fel kring ventiljustering?
kommer
Jag kommer om det funkar med jobbet… / Conny
Jag kommer
Kommer
Jag kommer om inte tandläkaren misshandlat mig för mycket.
Jag kommer